grupa św. Kazimierza
Grupa św. Kazimierza obejmuje Dekanat Rzeszów – Katedra i Dekanat Tyczyn. W praktyce przyjmuje wszystkich chętnych, także z zagranicy.
Patronem jest św. Kazimierz, królewicz (1458-1484). Był drugim z kolei spośród sześciu synów króla polskiego, Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się na zamku królewskim Wawelu w Krakowie, dnia 3 października 1458 r. Do dziewiątego roku życia pozostawał pod troskliwą opieką matki – Elżbiety. W roku 1467 powołał król na wychowawcę swoich synów Jana Długosza, kanonika krakowskiego, wybitnego historyka Polski, w swojej epoce najwybitniejszego dziejopisarza. W roku 1475, kiedy Kazimierz miał 17 lat, do grona nauczycieli i wychowawców synów królewskich doszedł znany humanista Kallimach (Filip Buonacorsi). Król chciał, aby jego synowie otrzymali wszechstronne wykształcenie. Ochmistrz królewski zaprawiał ich również w sztuce wojennej. O św. Kazimierzu Jan Długosz napisał: „Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu”.
Król Kazimierz Jagiellończyk przeznaczył św. Kazimierza na tron węgierski. Kiedy w 1471 r na Węgrzech wybuchł bunt przeciwko królowi Maciejowi Korwinowi, zaproszono na tron św. Kazimierza Jagiellończyka. Król chętnie zgodził się, by jego syn panował na Węgrzech. Na czele 12000 żołnierzy wyruszył św. Kazimierz, by poprzeć zbuntowanych i niezadowolonych magnatów. Ci jednak w większości nie przystąpili do akcji. Kazimierz wprawdzie dotarł do Budapesztu, ale był zmuszony wrócić z niczym do Polski. Pierwszy ten zawód dał świętemu młodzieniaszkowi wiele do myślenia, jak złudne są miraże ziemskie.
Kazimierz był prawą ręką swojego ojca. Kiedy Kazimierz Jagiellończyk udał się na Litwę, przez dwa lata św. Kazimierz sprawował bezpośrednio rządy, administrację i namiestnictwo w Królestwie Polskim. W roku 1483 wezwał ojciec syna do Wilna. Już wtedy jednak królewicza męczyła gruźlica. Na wiadomość o nagłym pogorszeniu się zdrowia syna król przybył do Grodna, gdzie właśnie Kazimierz umierał. Było to 4 marca 1484 r. Szczątki Świętego złożono w katedrze wileńskiej, w kaplicy Najśw. Maryi Panny.
W roku 1518 król polski Zygmunt I Stary, rodzony brat św. Kazimierza, wysłał do Rzymu prośbę o kanonizację. Kiedy z okazji kanonizacji otwarto grób św. królewicza (1602), pomimo bardzo wielkiej wilgotności grobowca, tak iż cegły były zupełnie przemokłe, po 118 latach ciało świętego znaleziono nienaruszone. Przy głowie królewicza znaleziono pergamin z wypisanym jego ulubionym hymnem ku czci Najświętszej Maryi Panny: Dnia każdego sław Maryję.
Wydaje się prawdopodobnym, że św. Kazimierz złożył ślub dozgonnej czystości. Miał też odrzucić proponowane mu zaszczytne małżeństwo z córką cesarza niemieckiego Fryderyka III.
Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w katedrze wileńskiej w r. 1604.
Ikonografia najczęściej przedstawia świętego Kazimierza w stroju książęcym z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry, by przypomnieć jego gorące nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu.
AKTUALNOŚCI
Przewodnik pielgrzyma
Publikujemy przewodnik pielgrzyma zawierający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące 47. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki
Terminy spotkań grup
W najbliższych dniach odbędą się spotkania organizacyjne poszczególnych grup. Poniżej zamieszczamy harmonogram
Szkolenie dla porządkowych
W związku z przygotowaniami do 47. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Zapisy rozpoczęte
Trwają zapisy na 47. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Podobnie jak
46. RPP – Harmonogram odjazdu autokarów na sztafetę
Szczegółowy Harmonogram odjazdu autokarów na sztafetę:
Przewodnik Pielgrzyma 2023 już jest
PRZEWODNIK PIELGRZYMA 46. RPP – pobierz MATERIAŁY DO POBRANIA – sprawdź też
46. RPP – Harmonogram odjazdu autokarów na sztafetę
Harmonogram odjazdu autokarów na sztafetę: 5 sierpnia – Rzeszów – parking przy
Przewodnik Pielgrzyma 2022
Udostępniamy Przewodnik Pielgrzyma 45. RPP z Rzeszowa na Jasną Górę. Zobacz Przewodnik
Informacje organizacyjne – grupa św. Kazimierza
Spotkanie przedpielgrzymkowe grupy św. Kazimierza odbędzie się w Niedzielę 31 lipca w
Kiedy sztafeta? Skąd? – 45. RPP
Kiedy sztafeta? Skąd? 4 sierpnia – św. Andrzej Bobola – Strzyżów 5
Informacje o zapisach – 45. RPP
Zapisy na 45. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę trwają od 7 czerwca do 16
Zapach pielgrzymki
Gdy wyglądamy za okno wśród jaśniejącej wiosennym słońcem aury przebijają się białe