Czy warto pójść na pielgrzymkę? Wielu pomyśli, po co się trudzić? Można przecież poleżeć na wygodnej kanapie, a problemy same jakoś się rozwiążą. Pan Bóg nie chce takiego myślenia. Czyńcie sobie ziemię poddaną – to zadanie i obowiązek, jaki Bóg pozostawił wszystkim ludziom. Trzeba czynić nasze życie lepszym, ale zawsze z Bożą łaską.
Warto przypomnieć wędrówkę Narodu Izraelskiego z Egiptu do Ziemi Obiecanej – Ziemi Świętej, czy wędrówkę Abrahama z Ur Chaldejskiego do Ziemi Obiecanej. W pierwszym i drugim przypadku na czele Izraela idzie sam Bóg.
W Księdze Wyjścia czytamy: A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś, jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy. Nie ustępował sprzed ludu słup obłoku we dnie, ani słup ognia w nocy. Porównując wędrówkę Narodu Wybranego do naszego pielgrzymowania, łatwo zauważyć, że Bóg był z Izraelitami przez 40 lat wędrówki po surowej pustyni. Był w dzień i w nocy. Izraelici nie zawsze widzieli znaki, nie zawsze je rozumieli. Jednak Boży plan był genialny. Bóg cudownie wyprowadził lud z Egiptu, przeprowadził przez Morze Czerwone, dawał mannę, przepiórki – mięso do jedzenia, wyprowadził wodę ze skały, wreszcie cudownie oczyścił serca Izraelitów z wszelkich bożków.
Nasza wędrówka ma bardzo podobny cel. Pewnie wielu nie do końca wierzy, że Ziemia Obiecana, w naszym przypadku Jasna Góra, będzie jego udziałem. Trzeba jednak pamiętać, że na czele naszej pielgrzymki także pójdzie Bóg. Podobnie, jak był z Izraelem, będzie z nami, przez całą drogę.
Wyrusz z Nim i poproś, żeby był z Tobą, w dzień i w nocy. Jeżeli popatrzysz Bożymi oczyma, zobaczysz wiele cudownych znaków – przede wszystkim pielgrzymkowych braci i siostry. Na pewno na tej drodze nie obejdzie się bez trudów, doświadczeń, nie zabraknie przejścia przez „Morze Czerwone” – chłodu, deszczu czy upału. Ale nie zabraknie również „manny” czyli tych, którzy otworzą swoje serca i domy, aby dzielić się dobrocią i dachem nad głową. Patrząc Bożymi oczyma, łatwo zauważymy i mannę, i przepiórki, i wodę ze skały. Tylko dajmy się prowadzić, tak jak Izraelici.
Pan będzie z nami, a my pod Jego opieką, chronieni Jego pancerzem będziemy wędrować z nadzieją, niosąc sprawy i intencje nasze, naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, współpracowników. Będziemy modlić się rano i wieczorem, uczestniczyć w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, nabożeństwach, rozważać tajemnice różańcowe, odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Nowennę do Matki Bożej Częstochowskiej czy modlitwę Anioł Pański. Będą to nasze rekolekcje w drodze, z Jezusem i Maryją. Przemienieni, wrócimy do swoich domów i swoich spraw. Będziemy promieniować dobrocią, dzielić się miłością z napotkanymi ludźmi.
W tym roku wyruszymy na szlak pielgrzymi z papieskim hasłem: „Musicie być mocni”. Rozważać będziemy przesłanie papieża Franciszka ze spotkania młodych w Panamie „Oto Ja Służebnica Pańska”. Wspomnimy również pierwszą pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski z 1979 roku, wsłuchując się na nowo w treści papieskiego nauczania.
W Pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto zgłosi swój udział. Udział nieletnich jest możliwy według następujących zasad:
Zapisy na pielgrzymkę rozpoczynają się od 3. niedzieli czerwca. Każdy pielgrzym zapisuje się w swojej parafii, a następnie składa kartę zgłoszeniową u Księdza Przewodnika Grupy (kartę można pobrać ze strony internetowej pielgrzymki).
Narzeczeni, którzy chcieli by podczas pielgrzymki zawrzeć sakramentalne małżeństwo, winni zgłosić swój zamiar odpowiednio wcześniej swojemu Księdzu Przewodnikowi. Spotkanie dla nich odbędzie się 14 VII 2019 r. o godz. 14:00 w parafii pw. Św. J.S. Pelczara w Rzeszowie.
Podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy do duchowego pielgrzymowania tych, którzy nie mogą fizycznie wyruszyć na trasę ze względu na podeszły wiek, chorobę, brak urlopu czy inne przeszkody, a chcieliby mieć w pielgrzymce swój udział. Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu – stosownie do możliwości – choćby niektórych pielgrzymkowych praktyk religijnych (np. uczestnictwo we Mszy św., odmówienie cząstki Różańca, odprawienie Drogi Krzyżowej) oraz ofiarowaniu swych trudów w tych intencjach, w jakich odbywa się pielgrzymka.
Pomocą w duchowym pielgrzymowaniu są audycje i transmisje w Katolickim Radiu VIA oraz grupa duchowych pielgrzymów bł. ks. Jana Balickiego. Szczegółowych informacji dotyczących pielgrzymki udzielają Księża Przewodnicy poszczególnych grup.